Euroopan unionin Youth in Action -nuorisotoimintaohjelmasta myönnetään viisi kertaa vuodessa tukea eurooppalaisille nuorisoalan hankkeille. Ohjelma on suunnattu 13–30-vuotiaille nuorille, kaiken ikäisille nuorten parissa toimiville sekä yleishyödyllisille organisaatioille.
Ohjelman yleisiin tavoitteisiin kuuluu mm. edistää nuorten aktiivista kansalaisuutta, kehittää nuorten yhteisvastuullisuutta ja edistää suvaitsevuutta sekä myötävaikuttaa nuorten toimintaa tukevien järjestelmien laadun kehittämiseen.
Kansainvälisen liikkuvuuden ja yhteistyön keskus CIMO toimii Youth in Action -ohjelman kansallisena toimistona Suomessa.
Lempäälän nuorisopalvelut on osallistunut Youth in Action -ryhmätapaamisiin jo neljänä perättäisenä vuotena. 2007-2009 Lempäälän nuorisovaltuusto osallistui nuorten ryhmätapaamisiin Skotlannissa, Suomessa ja Espanjassa yhteistyössä Nokian nuorisovaltuuston kanssa.
Syksyllä 2010 Lempäälässä järjestettiin ryhmätapaaminen, johon osallistuivat kumppaniryhmät Romaniasta ja Tsekin tasavallasta sekä 12 lempääläistä nuorta. Viikon aikana osallistujat perehtyivät toinen toistensa kulttuuriin työpajojen, pelien, vierailujen ja vapaamuotoisen yhdessäolon kautta.
Lehtiartikkeli syksyn 2010 ryhmätapaamisesta (Lempäälä-Vesilahden Sanomat 27.9.2010).
Herpaantuuko keskittymisesi kielioppitunnilla kellon viisariin? Tuntuuko sinusta turhauttavalta kielen kokeen jälkeen, nähdä teksti täynnä punakynää. Usko pois, on olemassa paljon värikkäämpiä ja kannustavampiakin mahdollisuuksia oppia kieliä, esimerkiksi EU:n Nuorisotoimintaohjelma Youth in Actionin tukemat nuorten ryhmätapaamiset. Kansainvälisen liikkuvuuden ja yhteistyön keskus CIMOn koordinoima ryhmätapaaminen tarjoaa eläviä kielikokemuksia yhdessä toisien nuorten kanssa. Koulussa nuorien itsetunto kielen käyttöä kohtaan murretaan punakynällä ja pilkkua viilaamalla. Todellisuudessa todella alkeellisellakin kielitaidolla tulee toimeen ihmisten kanssa, kun voi käyttää kehon kokonaisvaltaista ilmaisua.
Nokian ja Lempäälän nuorisovaltuustojen toteuttama ryhmätapaaminen Espanjassa 6.-13.9.2009 tarjosi mahdollisuuden kehittää englanninkielen taitoa espanjalaisten ja skotlantilaisten nuorten kanssa sekä eri esitelmissä. Englanninkielen lisäksi mukaan tarttui muutama espanjan sana. Kielen opetteleminen oli kuin lasten leikkiä, kun se tapahtui ikätovereiden parissa. Mukavaa oli tehdä kielten välistä vaihtokauppaa, opetan lauseen suomea ja saan tilalle saman espanjaksi. Vaihdon aikana tutustuttiin ruokakulttuureihin, käytiin planetaarioissa, kulttuurikeskuksessa, viinimuseossa, juustotehtaassa sekä nuorisotiloilla. Vaihdossa jokaisella nuorella oli oma vastuualue, jota pääsi toteuttamaan käytännössä. Itse sain mahdollisuuden vetää vesijumppaa englanniksi ja tämä oli hieno kokemus liikuntaneuvojan urallani.
Espanjalaisten nuorten ideoita tuetaan kulttuurikeskuksessa todella monipuolisesti; löytyy pimiö, kameroita, radio sekä studio. Nuorisotiloilla nuoret ovat päässeet toteuttamaan itseään graffitien muodossa. Oli hienoa nähdä miten kulttuuri salli nuorten teokset yleisellä seinällä, nuorten omassa paikassa. Ylemmällä tasolla on selvästi ollut ymmärrys mukaan päätöksien teossa. Reissussa hienoa oli olla ikään kuin kärpäsenä katossa ja nähdä maan asukkaiden arki ja olla siinä mukana. Tällaista kokemusta eivät turistirysät tarjoa, mutta arjen läheltä seuraaminen tuo myös odottamattomia varjopuolia matkaan. Varjopuolien varalle kannattaa matkalaukku pakata pullolleen positiivista mieltä sekä muutama lantti pahan päivän varalle.
On hienoa, että tällaisia mahdollisuuksia on tarjolla. Koulujen opetussuunnitelmiin tulisi mahtua käytännön kautta oppimista, joka on monelle se ominaisin tapa omaksua asioita. Jokaisesta päivästä voi oppia uutta, kun on asenne kohdallaan. Koulunpenkilläkin kulutettu aika kannattaa käyttää hyödyksi, jottei mene sormi suuhun tositilanteissa, sillä kyllähän se pohja kielitaidolle luodaan kirjojen parissa ja toteutus hoituu käytännössä. Asenne alussa ratkaisee lopputuloksen, näin viisaita sanoja itse olen koulussani oppinut.
teksti: Eveliina Naulo
Kirjoittaja on 18-vuotias entinen Nokian nuorisovaltuuston jäsen, joka opiskelee liikuntaneuvojaksi Suomen urheiluopistossa
Lisätietoja:
Kansainvälisen henkilövaihdon ja liikkuvuuden keskus CIMO
www.cimo.fi/youth-in-action, www.maailmalle.net
Hanke on rahoitettu Euroopan komission tuella. Tästä julkaisusta (tiedotteesta) vastaa ainoastaan sen laatija, eikä komissio ole vastuussa siihen sisältyvien tietojen mahdollisesta käytöstä.
![]()